دانلود اپلیکیشن لایوبوک

با توجه به دسترسی به هریک از مارکت های اندرویدی، اپلیکیشن لایوبوک را دانلود و نصب نمایید.

دانلود لایوبوک از کافه بازار دانلود لایوبوک از گوگل پلیدانلود لایوبوک از مایکتلایوبوک چهارخونه

اطلاعات تماس
خیابان سیزدهم – پلاک 26
ایران، تهران – ولنجک
info@livebook-app.com
021.22181728

۱۰ روش صحیح مطالعه بدون فراموشی

روش صحیح مطالعه بدون فراموشی

۱۰ روش صحیح مطالعه بدون فراموشی

دونستن روش صحیح مطالعه بدون فراموشی چه کمکی به شما میکنه؟ هر دانش‌آموزی دوست داره که در کمترین زمان ممکن مطالب درسی رو به حافظه بلند مدت خودش بفرسته.

اما یکی از اتفاق‌های وحشتناکی که توی دوران تحصیل همه دانش‌آموزها دامنشون رو میگیره؛ امتحان و سالن امتحانات مدرسه است‌. چون به محض ورود به سالن امتحانات هر چیزی که خوندن رو یادشون میره.

حتما واسه شما هم پیش اومده که موقع جواب دادن به سوالات امتحان پیش خودتون میگین من که همه این‌ها رو خونده بودم پس چرا چیزی یادم نمیاد؟! برای داشتن نمرات درخشان در امتحان‌ها باید بدونین که چجوری درس بخونین تا مطالب توی ذهنتون بمونه و استرس نتونه مثل یک پاک کن همه چیز رو نابود کنه!

مطالعه بدون فراموشی

روش صحیح مطالعه بدون فراموشی

مهمترین چیزی که برای مطالعه موثر و‌ بدون فراموشی باید بدونین اینه که مقدار زمانی که صرف خوندن میکنین مهم نیست بلکه کارایی مهمه. پس سعی کنین با تجزیه و تحلیل صحیح مطالب درسی، همه چیزهای مهم رو به خاطر بسپارید.

از اونجایی که مارتین لوتر گفته: «توانایی و استعدادهای شما به مرور زمان بهبود پیدا میکنن ولی برای این اتفاق، باید شروع کنید» ما توی این مقاله بهتون میگیم برای شروع مطالعه بدون فراموشی چیکار کنید.

دانش‌آموزها در زمان امتحان یا موقع پرسش‌های کلاسی وقتی معلم صداشون میزنه، دچار فراموشی میشن. برای همین هم به راهنمایی، انگیزه و بعضی استراتژی‌های موثر نیاز دارن که بهشون در آمادگی واسه امتحان‌ها کمک کنه‌. بعضی از راه‌های باورنکردنی و مفید برای فراموش نکردن آموخته‌های درسی رو براتون توضیح میدیم.

۱. متن رو به طور کامل بخونید تا متوجه نکات اصلی بشید

یک روش صحیح مطالعه بدون فراموشی اینه که ابتدا متن رو با تمرکز کامل بخونید. زیر نکات مهم خط بکشید و به جای یادگیری کل پاراگراف، اون‌ها رو حفظ کنین. شما باید به نکات اصلی درس تسلط داشته باشید تا هرچیزی که خوندین رو هیچوقت فراموش نکنین. پس موقع نوشتن جواب سوالات امتحان می‌تونین اون نکات اصلی و کلیدواژه‌ها رو به یاد بیارین و دربارشون توضیح بدین.

روش مطالعه اصولی درس

۲. مرتب بودن مکان مطالعه تمرکز شما رو افزایش میده

یکی دیگه از روش‌های درست مطالعه اینه که مکان، مطالب مطالعه، یادداشت‌ها و سایر موارد رو به خوبی ساماندهی کنین. یک محیط مرتب و خوب به طرز قابل توجهی روی حافظه شما تاثیر میذاره و اگر توی یک مکان درهم و برهم مشغول درس خوندن هستین اصلا انتظار تمرکز بالا و یادگیری طولانی مدت نداشته باشید.

حتی اگر یادداشت‌ها و مطالب شما درهم‌ریخته و آشفته باشه، وقتتون برای پیدا کردن صفحه مورد نظر تلف میشه. تازه بعد همه این‌ها اونقدر خسته میشید که نمی‌تونید درس‌هاتون رو صحیح بخونید.

۳. داشتن روحیه به تمرکز بیشتر شما کمک می‌کنه!

چجوری درس بخونم که فراموش نکنم؟ چرا نمیتونم هرچی میخونم رو سر امتحان به یاد بیارم؟ همه این سوال‌ها برای دانش‌آموزها استرس آوره. اگر می‌خواین حقیقت فراموش نشدن مطالب رو بدونین، کافیه مطمئن بشین که درساتون رو با روحیه خوب میخونین.

وقتی آروم هستین به راحتی می‌تونین روی مطالب درسی تمرکز کنین‌. نتیجه تمرکز خوب هم چیزی جز فرستادن مطالب به حافظه بلند مدت نیست.

بیشتر بخوانید: ۱۰ روش قدیمی برای یادگیری سریع درس‌ها

۴. از عوامل حواس‌پرتی دوری کنید

یک روش صحیح مطالعه بدون فراموشی اینه؛ در جایی درس بخونین که چیزی باعث پرتی حواستون نشه. اگر ذهنتون مرتب منحرف بشه، هرچیزی‌ که خوندین رو فراموش میکنین.

پس سعی کنین در جایی درس بخونین که کسی رفت و آمد نکنه و از تلویزین و‌ تلفن هم خبری نباشه. بهتره گوشی موبایلتون رو هم خاموش کنین تا از رسانه‌های اجتماعی هم دور باشید. حالا دیگه هیچ چیزی نمیتونه ذهنتون رو از چیزی که در حال خوندنشین منحرف کنه‌.

شیوه اصولی مطالعه درس بدون حواس پرتی

۵. یادداشت برداری درختی رو فراموش نکنین

یک موضوع خاص رو در نظر بگیرید و نکات مهم رو به صورت یک درخت یا جدول هرمی یادداشت کنین. یعنی برای هر عنوان یک زیر عنوان مشخص میکنین و اینجوری ارتباط مطالب خیلی راحت توی ذهنتون میمونه.

۶. مرور کردن یکی از روش‌ های صحیح مطالعه بدون فراموشی هستش

فرض کنید امروز با رعایت تمام نکات فراموش نکردن مطالب و مطالعه صحیح یک درس از شیمی رو خوندین. اگر فردا نکات مهم و یادداشت‌برداری‌هاتون رو مرور نکنین، ۸۰ درصد مطالب رو فراموش میکنین. پس مرور کردن خیلی مهمه و نباید دست کم گرفته بشه.

۷. در حین مطالعه استراحت‌های کوتاه داشته باشید

مطالعه مداوم برای مدت طولانی باعث خسته شدن مغز شما میشه. بنابراین، یک روش صحیح مطالعه بدون فراموشی استراحت‌های نیم ساعته مابین درس خوندنه‌. پس استراحت کنین و دوباره با ذهنی تازه مطالب رو یاد بگیرید.

تاثیر استراحت بر مطالعه درس

۸. روتین خواب مفید تاثیرهای مثبی بر روی حافظه شما میزاره

خواب یکی از جنبه‌های مهم و ارزشمند زندگی شماست که روی حافظه‌اتون تاثیر زیادی میذاره. حداقل ۷_۸ ساعت در شبانه‌روز رو بخوابید. اگر ذهنتون شاداب نباشه نمی‌تونین درست درس بخونین و فراموشی مطالب رو شاخشه.

۹. معلم بشید تا بدون فراموشی درس بخونید

یاد دادن همیشه بهترین روش یادگیریه و اگر مثل یک معلم، مطالب درسی که خوندین رو به دوستاتون یاد بدین، بهتر یاد میگیرید‌.نیازی نیست مخ دوستاتون رو بخورید و بهشون درس یاد بدین، جلوی یک آینه وایسین و مطالب رو به خودتون درس بدین. کافیه بازیگر خوبی باشین، همین!

۱۰. روش صحیح مطالعه بدون فراموشی یادگیری چطوری حفظ کردنه

فرض کنین بخشی از درس رو هرچقدر میخونین یاد نمیگیرید! بیخیال یادگیری بشین و همون بخش رو واو به واو حفظ کنین. این تنها انتقامیه که میتونین از اون بخش کتاب بگیرین و فقط سر جلسه امتحان هرچیزی که حفظ کردین رو روی برگه پیاده کنین و بعد بریزیدش دور.

سخن نهایی در مورد روش صحیح مطالعه بدون فراموشی

کاملا معمولیه که قبل از امتحان یا حتی قبل از پرسش‌های کلاسی معلم بترسید از این که همه چیزهایی که خوندین از یادتون بره. اگر با توجه به روش‌هایی که توی این مقاله گفتیم، به صورت مولد مطالب درسی رو یاد بگیرید و از بعضی نکات و ترفندهایی که درباره مطالعه صحیح بدون فراموشی وجود داره پیروی کنین، به هدفتون میرسید.پس با این وجود به ترستون هم غلبه میکنین و از یک دانش‌آموز فراموشکار به یک استعداد درخشانی تبدیل میشین.

ارسال نظر