دانلود اپلیکیشن لایوبوک

با توجه به دسترسی به هریک از مارکت های اندرویدی، اپلیکیشن لایوبوک را دانلود و نصب نمایید.

دانلود لایوبوک از کافه بازار دانلود لایوبوک از گوگل پلیدانلود لایوبوک از مایکتلایوبوک چهارخونه

اطلاعات تماس
خیابان سیزدهم – پلاک 26
ایران، تهران – ولنجک
info@livebook-app.com
021.22181728

۵ نکته برای یادآوری اهمیت دوره متوسطه اول

اهمیت دوره متوسطه اول

۵ نکته برای یادآوری اهمیت دوره متوسطه اول

میانه راه بودن شاید از نظر خیلی‌ها خوب نباشه و زودتر بخوان به مقصد برسن. دقیقا مثل حس وسط دو نفر نشستن روی صندلی عقب ماشین که از نظر بعضی‌ها اونقدرا خوشایند نیست.
اهمیت دوره متوسطه اول هم مابین دبستان و سه سال متوسطه دومه که درجه سختی درس‌هاش هم نه خیلی کمه و نه خیلی زیاد.

این دوره شامل کلاس هفتم و هشتم و نهم است. برای یک دانش‌آموز ابتدایی عموما رفتن به دوره متوسطه اول یک تغییر خیلی بزرگ محسوب میشه. اولا به معنی انتقال به یک ساختمون جدیده که سازگار شدن با شرایطش کمی زمان میبره. دوما به معنی جدا شدن از بعضی دوستان دوره ابتدایی و شبیه سوار شدن به یک اتوبوس جدید با افراد مختلفه.

حالا این دوره چالش برانگیز برای دانش‌آموز ابتدایی که تصوری از درس‌های جدیدی مثل عربی، زبان، فرهنگ و هنر و سیستم پرسش و پاسخ و معلم‌های جدید نداره، کمی دلهره آوره.
زمانی که با تعدادی از دانش‌آموزهای پایه ششم ابتدایی در آستانه ورود به دوره متوسط اول صحبت کردیم، متوجه حس سردرگمی و دلهره بین اون‌ها شدیم.

خیلی از دانش‌آموزها درباره سیستم نمره‌دهی معلم‌ها، پرسش‌های کلاسی، تحقیق نوشتن درباره موارد مختلف و شرایط جدید که قراره تجربه کنن، سوال می‌پرسن. حالا چه چیزی توی دوره متوسطه اول مهمه؟ چرا باید اهمیت دوره متوسطه اول از بقیه مقاطع بیشتر باشه؟

در ادامه این مطلب با ما همراه باشین تا درباره دوره چالش برانگیز و پر اهمیت متوسطه اول که همون دوره راهنمایی سابق هست، اطلاعات بیشتری به دست بیارین و نگرانی‌هاتون برطرف بشه.

اهمیت بالای دوره اول متوسطه برای دانش آموزان

۱. دوره متوسطه اول چیست؟

در سال‌های اخیر با تغییر نظام آموزشی، دوره راهنمایی به متوسطه اول تبدیل شد و شامل سال‌های هفتم و هشتم و نهم است. در این دوره کتاب‌ها و درس‌های جدیدی به کتاب‌های دوران ابتدایی که دانش‌آموزها با آن‌ها کاملا آشنا هستن، اضافه میشه.

در نظام جدید آموزشی، محتوای کتاب‌های درسی تغییرات زیادی داشتن و شاید از نظر محصلان نظام قدیم، سخت‌تر شده باشن. اما دانش‌آموزهای دوران متوسطه اول چه ویژگی‌هایی دارن؟ چه چیزی باعث شه محتوای کتاب‌های درسی به عبارتی تغییر کرده باشه؟

 • انرژی بالایی دارن
 • وارد دوران نوجوانی شدن
 • علاقه بیشتری به مدرسه دارن
 • هنوز هم عین یک موم تاثیرپذیر هستن و قابلیت تغییر دارن
 • عاشق ایده های جدید هستن و از معلم های خلاق و صبور بیشتر استقبال می‌کنن.
 • بیشتر از دوره ابتدایی و دوره دوم متوسطه سوال می‌پرسن.
 • مشتاق یادگیری هستن.
 • افکار خودشون رو با معلم و دانش‌آموزهای دیگه به اشتراک می‌ذارن.
 • مهارت مکالمه خوبی دارن.
 • شخصیت اون‌ها در این دوره شکل می‌گیره.

تمام این خصوصیات چیزاییه که معلم و والدین باید از اون‌ها آگاه باشن و دانش‌آموز رو در مسیری حرکت بدن که آینده خیلی خوبی داشته باشه. درسته در این دوره دانش‌آموز کاملا مستقل از والدین میشه و در درس خوندن نیازی به کمک نداره اما همچنان تاثیرگذارترین افراد در زندگی اون والدینش هستن.

پس اگر در نقش والدین دانش آموز دوره متوسطه اول در حال خوندن این مطلب هستین، بهتره از نکاتی که گفتیم برای تقویت رشد و شخصیت فرزندتون استفاده کنین. اما اگر در نقش یک معلم دوره متوسطه این مقاله رو مطالعه می‌کنین، بهتره بدونین که بارزترین خصوصیت شما باید صبوری باشه چون با نوجوانان فوق‌العاده پر انرژی سروکار دارین.

مشاهده رایگان محتوا‌های آموزشی دوره متوسطه اول با تدریس بهترین معلمان کشور

۲. چرا دوره متوسطه اول اهمیت بالایی دارد؟

اهمیت دوره متوسطه اول به دلیل اینکه شرایط مدرسه و معلم‌ها به کلی با دوره ابتدایی متفاوت است و دانش‌آموز دنیای جدیدی رو تجربه می‌کنه،بسیار بالاست. در این دوره، دیگه دانش‌آموزها با یک معلم روبرو نیستن و برای هر درس یک معلم دارن. این شاید در اوایل کمی گیج‌کننده باشه ولی معمولا خیلی زود با شرایط سازگار میشن.

نمرات این سه سال تحصیلی اهمیت زیادی دارن چون در سال نهم دانش‌آموزان به واسطه نمراتی که کسب کردن و به همراه یک برگه هدایت تحصیلی برای انتخاب رشته نهم به دهم باید اقدام کنن.

خیلی مهمه که از یک مشاور تحصیلی و از کتاب‌های کمک درسی مناسب استفاده کنین تا هم پایه قوی داشته باشین و هم بتونین رشته مورد علاقتون رو توی مقطع دوره متوسطه دوم ادامه بدین.

انواع مدارس دوره اول متوسطه

۳. انواع مدارس دوره متوسط اول

یکی از تفاوت‌های مهم بین اهمیت دوره متوسطه اول با دوره ابتدایی تنوع مدارسیه که دانش‌آموزها بر اساس شرایط خاصی که دارن می‌تونن توی اون‌ها پذیرش بشن. شاید خیلی جاها اسم مدارسی که در ادامه دربارشون صحبت می‌کنیم رو شنیده باشین ولی آیا از شرایط پذیرش اون‌ها هم خبر دارین؟

برای اینکه بتونین توی مدرسه مورد نظر خودتون و با شرایطی بهتر یا سطحی بالاتر از مدارس دولتی عادی در مقطع پر اهمیت دوره متوسطه اول درس بخونین، باید کاملا باهاشون آشنا باشین.

۳.۱ مدارس دولتی

مدارس دولتی تقریبا همه دانش‌آموزها رو بدون هیچ شرایط خاصی و به واسطه همون برگه هدایت تحصیلی نهم به دهم، پذیرش می‌کنن. تنها شرط لازم اینه که از محدوده جغرافیایی محل زندگی خودشون ثبت نام بشن، البته روی این مورد پافشاری زیادی نمیشه.

۳.۲ مدارس استعداد درخشان برای دوره متوسطه اول

مدارس استعداد درخشان همون مدارس تیزهوشان هستن که به خاطر حجم بالاتر قبولی و کیفیت خوب تدریس مورد علاقه والدین زیادی برای مقطع با اهمیت دوره متوسطه اول هستن‌. شرط ورود به این مدارس قبولی در آزمون تیزهوشان هست که پس از اومدن نتایج نهایی این آزمون، نامه ورود دانش‌آموزهای مستعد امضا میشه.

شرایط ثبت‌نام داوطلبان ورود به مدارس تیزهوشان ششم به هفتم رو‌ بخونین:

۱. تابعیت ایرانی داشته باشین.
۲. دانش‌آموز پایه ششم باشین.
۳. همه درس‌هاتون نمره خیلی خوب داشته باشه.

یادتون نره از طریق سایت azmoon.medu.ir برای آزمون تیزهوشان ثبت‌نام کنید.

۳.۳ مدارس نمونه دولتی برای دوره راهنمایی

مدارس نمونه دولتی سطح علمی بالاتری نسبت به مدارس دولتی ساده دارند و همین سطح بالا و‌ امکانات بیشتر‌، باعث شده تا دانش‌آموزان ابتدایی آرزوی ورود به این مدارس در مقطع پر اهمیت دوره متوسطه اول رو داشته باشن و برای کسب نمرات بالا تلاش کنند.

یک نکته مهم که زمان ثبت نام نمونه د‌ولتی ۱۴۰۱ باید در نظر داشته باشین اینه که از امسال دیگه آزمون ورودی این مدارس با مدارس تیزهوشان مشترک نیست.

نکته بعدی اینکه نحوه ورود به مدارس نمونه دوره متوسطه اول برای دانش‌آموزان ششم به هفتم از طریق آزمون نیست و به صورت هیئت امنایی انجام‌ میشه ولی در هر صورت باید در زمان مشخص وارد سایت بشین و اطلاعاتتون رو وارد کنین.

۳.۴ مدارس شاهد

شاید فکر کنید فقط فرزندان والدین شاهد و ایثارگر میتونن توی مدارس شاهد ثبت نام کنند اما محبوبیت این مدارس باعث شده تا در دوره تکمیل ظرفیت، از دانش‌آموزان بدون سهمیه هم ثبت‌نام به عمل بیاد.

بنابراین ابتدا فرزندان شاهد و ایثارگر در میتونن برای ثبت نام در مدارس شاهد اقدام کنند و بعد برای تکمیل ظرفیت باقی‌مونده، سایر دانش‌آموزان متقاضی هم میتونن ثبت نام کنند. برای ثبت نام مدارس شاهد باید به سایت سجا مراجعه کنید.

دانش‌آموزان برای درس خواندن در این مدارس باید شهریه بپردازن ولی تحصیل در مدارس شاهد برای ایثارگران بالای ۵۰ درصد رایگان است.

۴. چند نکته مهم برای برنامه ریزی درسی دوره متوسطه اول

قبل از برنامه ریزی درسی برای دوره اول متوسطه باید چه مواردی رو در نظر بگیریم؟

 • استانداردهای نوع مدرسه‌ای که در اون درس می‌خونین رو بدونین. شرایط درس خوندن در هر کدوم از مدارسی که بالاتر توضیح دادیم خیلی فرق داره.
 • یک فهرست از درس‌هایی که قراره بخونین تهیه کنین.
 • کنار هر درس، هدف از خوندنش رو بنویسین. تعیین هدف همیشه راه یادگیری رو آسونتر میکنه.
 • درجه سختی و آسونی هر درس رو برای خودتون و با توجه به توانایی‌هاتون تعیین کنین.

حالا نوبت میرسه به برنامه ریزی درسی برای دوره اول متوسطه. چیکار کنیم که درس‌های جدید رو به خوبی یاد بگیریم؟

برنامه ریزی دوره اول متوسطه

۵.برنامه ریزی درسی دوره متوسطه اول چجوریه؟

شک نداریم برنامه ریزی درسی فرایندیه که باید توسط خود دانش‌آموز و با توجه به شرایط تحصیلی و زندگی خودشون انجام بشه. با این حال مواردی عمومی وجود داره که اکثر دانش‌آموزان باید از اون‌ها مطلع باشن.

به مواردی که در ادامه میگیم توجه کنین:

 • یک محیط ثابت برای خوندن درس‌ها انتخاب کنین.
 • برای خوندن درس زبان انگلیسی و عربی از فلش کارت‌های رنگی استفاده کنین.
 • درباره مدت زمان انجام تمرین‌های درسی در خانه از معلم خود سوال کنین.
 • یک مشاور تحصیلی انتخاب کنین و به همه مواردی که واستون تعیین میکنه پایبند باشین.
 • از کتاب‌های کمک درسی تحت عنوان کتاب کار و تمرین یا کتاب‌هایی که سوالات تشریحی دارن استفاده کنین. یادتون باشه قبل از پاسخ دادن به سوالات سراغ بخش پاسخنامه نرید!
 • تمرین‌های کلاسی رو با دوستاتون و به صورت گروهی انجام بدین.
 • برای مطالعه درس‌ها از کتابخونه مدرسه یا کتابخونه منطقه‌ای که زندگی می‌کنید، استفاده کنین.
 • اهداف خودتون رو توی برنامه‌ریزی مشخص کنین.
 • یادتون نره که باید زمان بیشتری نسبت به دوره ابتدایی برای خوندن درس‌های هفتم، هشتم و نهم اختصاص بدین.
 • به برنامه زمانی خودتون پایبند باشین. در اصطلاح، خشت اول دیوار رو درست بذارین تا بعدا به مشکل نخورین و کج نرین.

سخن نهایی درباره اهمیت دوره متوسطه اول

توی این مقاله درباره اهمیت دوره متوسطه اول صحبت کردیم و الان تقریبا هرچیزی که درمورد این سه سال تحصیلی بهش نیاز دارین رو می‌دونین. خیلی از والدین هم درک درستی از پایه‌های جدید تحصیلی که فرزندشون قراره واردشون بشه ندارن و شیوه برخورد یکسانی رو در پیش می‌گیرن.

این درحالیه که یک معلم دوره متوسطه اول و والدین دانش‌آموزان این دوره باید درک درستی از شرایط روحی اون‌ها داشته باشن. خیلی مهمه که دانش‌آموز پیش از ورود به یک دوره جدید تحصیلی از طرف اطرافیانش درک بشه و بتونه درس‌هاشو با موفقیت پشت سر بگذاره.

حالا با وجود مواردی که گفتیم، بخشی از نگرانی دانش‌آموزها در این باره برطرف میشه و بهتر می‌تونن با شرایط جدید سازگار بشن.

ارسال نظر